Przyczyny łysienia / Styl życia

Przyczynami wzmożonego wypadania włosów mogą być przebyte bądź obecne choroby, stres, palenie papierosów, niedobory żywieniowe, niedokrwistość oraz przyjmowanie niektórych leków (leki cytostatyczne , immunosupresyjne, p/krzepliwe, antykoncepcyjne),

Palenie papierosów a łysienie

Dym papierosowy jest nie tylko przyczyną wielu chorób, ale również wzmożonego wypadania włosów. Dotyczy to nie tylko czynnych palaczy, ale również osób, którzy przebywają w zadymionym pomieszczeniu. Na skutek oddziaływania substancji toksycznych dochodzi do blokowania procesów prowadzących do produkcji białek, które są materiałem budulcowym włosa.

Wpływ stresu lub choroby na łysienie

Badania wykazały, że przewlekłe sytuacje stresowe mogą nasilać wydzielanie hormonów takich jak prolaktyna, która w dużym stężeniu występuje u matek karmiących. Hiperprolaktynemia powoduje wypadanie włosów. U kobiet po porodzie powstaje tzw. błędne koło stresowe, w którym poporodowy lęk i depresja wywołują wzrost prolaktyny a co za tym idzie wypadanie włosów, które z kolei nasilają lęk i pogłębiają objawy depresji.

Jak niedobory żywieniowe wpływają na łysienie?

Białko - Włosy zbudowane są w 97 proc. z odpornego na zginanie, zrogowaciałego białka - keratyny. Keratyna zbudowana jest z cząstek aminokwasów (metioniny i cysteiny), połączonych mostkiem dwusiarczkowym. Część aminokwasów zaangażowanych w powstawanie białka, organizm wytwarza samodzielnie (aminokwasy endogenne), a część dostarczamy do organizmu z pożywieniem ( aminokwasy egzogenne). Aminokwasy znajdują się w pokarmach zawierających dużo białka (mięso , jaja, ryby).

Witaminy i mikroelementy - ich rola przy wypadaniu włosów

Na wygląd włosów wpływa wiele czynników, zarówno ich właściwa pielęgnacja, jak i odpowiednie odżywianie. Niedobór mikroelementów ma duży wpływ na wzrost włosów. Mikroelementy przenikają do włosów, przedostając się do macierzy włosa wraz z krwią, a później do korzenia i łodygi. Niedobór witamin głównie grupy A, B i E oraz mikroelementów takich jak cynk, żelazo, miedź, skutkuje złą kondycją oraz zwiększonym wypadaniem włosów. Jeśli przyczyna wypadania włosów jest zła dieta ,to po odpowiedniej substytucji witaminami i mikroelementami proces ten ustępuje. Do czasu uzupełnienia w organizmie niedoborów witamin i mikroelementów, najlepiej wspomóc je dodatkowo preparatami zewnętrznymi (np. Novoxidyl), które ograniczą ich wypadanie.